Alumni

Name Graduation Department Degree Advisor
William Kenney 2015 Fisheries and Aquatic Sciences PhD Brenner
Caroline Staub 2015 Geography PhD Binford/Waylen
David Keellings 2015 Geography PhD Waylen
Hannah Herrero 2015 Geography MSC Southworth
Gabriela Stocks 2014 Anthropology PhD Oliver-Smith
Erin Bunting 2014 Geography PhD Southworth
Jessica Steele 2014 Geography PhD Southworth
Susanna Blair 2014 Geology PhD Brenner
Timothy Fullman 2014 SNRE PhD Southworth/Child
Alexander Shenkin 2014 SNRE PhD Putz
Anna Szyniszewska 2013 Geography PhD Tatum
David Buck 2013 SNRE PhD
Jing Sun 2013 Geography PhD Southworth
Karla Rocha 2013 SNRE PhD Southworth
Marie Kurz 2013 Geological Sciences PhD
Erica Carlsson 2012 Geography MSc Smith
HuiPing Tsai 2012 Geography PhD Southworth
Joshua Toney 2012 Anthropology PhD
Joshua Torres 2012 Anthropology PhD
Mike Dodrill 2012 School of Forest Resources and Conservation MSC
Rupesh Bhomia 2012 Soil and Water Sciences PhD
Andrea Gaughan 2011 Geography PhD Binford
Atanu Mukherjee 2011 SNRE PhD
Cerian Gibbes 2011 Geography PhD Southworth
Dylan Miner 2011 Geological Sciences MSC
Eban Bean 2011 Agricultural Engineering PhD
Edward Tennant 2011 Anthropology PhD
Jon Colburn 2011 Anthropology PhD Bionski
Luke Rostant 2011 SNRE PhD Binford/Child
Muhammad Almatar 2011 Geography PhD Southworth
Narcisa Pricope 2011 Geography PhD Binford
Nicholas Kawa 2011 Anthropology PhD
Pinki Mondal 2011 Geography PhD Southworth
Risa Patarasuk 2011 Geography PhD Binford
Sanchayeeta Adhikari 2011 Geography PhD Southworth
Sarah Cervone 2011 Anthropology PhD
Alex Ullrich 2010 Geological Sciences MSC
Brian Becker 2010 SNRE MSc Alavalapati
C. Randall Crones 2010 Anthropology MA Heckenberger
Dustin Grzesik 2010 Geological Sciences MSc Brenner/Hodell
Erich Fisher 2010 Anthropology PhD
Jaime Escobar 2010 SNRE PhD Brenner
Joanna Tucker 2010 SNRE PhD Kainer
Luz del Campo 2010 Anthropology PhD
Matthew Graham 2010 Geography MSc Binford
Alisa Coffin 2009 Geography PhD Binford
Amy Daniels 2009 SNRE PhD Southworth
Amy Duchelle 2009 SNRE PhD Kainer
Andrea Chavez 2009 Geography PhD Binford
Carlos Valerio Gomes 2009 Geography PhD Smith
Claudia Stickler 2009 SNRE PhD Southworth/Zarin
Hector Castaneda 2009 SNRE PhD Southworth/Waylen
Jaclyn Hall 2009 Geography PhD Southworth
James Waggoner 2009 Anthropology PhD
Jehangir Bhadha 2009 Soil Water Science PhD
Jennifer Mays 2009 Geological Sciences MSc Brenner
Mariano Gonzalez Roglich 2009 SNRE MSc Southworth
Sharylnn Sweeny 2009 SNRE PhD
Tracy van Holt 2009 SNRE PhD Binford
Daniel Godwin 2008 Geography BSc Southworth
Joanna Reilley-Brown 2008 Anthropology MSc
Karen Coutts 2008 Anthropology MSc
Matthew Marsik 2008 Geography PhD Waylen/Southworth
Michael Volk 2008 Landscape Architecture MLA Hoctor
Miriam Wyman 2008 SNRE PhD Stein
Brandy DeArmond 2007 Geological Sciences MSc
Elizabeth Binford 2007 Anthropology MSc
Joel Hartter 2007 Geography PhD Goldman/Southworth
Lisa Erickson 2007 SNRE MSc Jaeger
Lyn Cassidy 2007 Geography PhD Binford
Maitreyi Mandal 2007 SNRE PhD Alavalapati
Allison Fleming 2006 Geography MSc Binford
Ann George 2006 SNRE MSc Cumming
Gill Chapman 2006 Geological Sciences MSc
Jeffery Luzar 2006 SNRE PhD
Kristen Conway 2004 Geography PhD Binford
Natalia Hoyos 2004 Geography PhD Waylen/Southworth